Събота, 04 Септември 2010 21:06

Илиев и Янакиев на чело на колоната в утрешния стрт на Рали Сливен

ЕКИПАЖЪТ на петкратните шампиони на България Димитър Илиев и Янаки Янакиев (Шкода Фабия S 2000) завършиха като лидери в първия ден от 30-ото юбилейно рали Сливен и днес сутринта потеглиха като №1 в колоната. Състезателите на Виваком Рали Тим излязоха начело в класирането след етапа Котел (11.95 км) и контролираха изцяло ситуацията до последния от 120-те състезателни километра на петото състезание от шампионата. Макар петкратният шампион на България да спечели единствено 7-километровата отсечка Чуката, той завърши на половината на ралито с аванс от 20.7 сек пред тандема на Дончев Спорт и шампиони за миналата година Крум Дончев/Петър Йорданов (Пежо 207 S2000). Трети в класирането за деня е италиано-румънският екип Марко Темпестини/Дорин Пулпея (Пежо 207 S2000), чийто интерес е насочен единствено към класирането за Купата на ФИА за Източна Европа. Вчера италианецът категорично определи състезанието като перфектно, но и много трудно, в което той надали би могъл да издържи на темпото на българските си конкуренти. Днес Темпестини е трети, но причината за това е не сваленото темпо на нашите екипажи, а това, че последователни от челото отпаднаха първо Игнат Исаев (Интерлийз Рали Тим, счупени скорости) и Петър Гьошев (Престиж Рали Тим, удар в мантинела). За Гьошев загубата е най-голяма, защото с отпадането си той най-вероятно ще се раздели едновременно и с първото и в шампионата на страната, и в първенството на Източна Европа. До момента той имаше аванс от 10 т. пред Крум Дончев и 18 пред Димитър Илиев. След първия ден от надпреварата в Сливенския балкан, лидер в класирането на А6 е Иван Ганчев (Етър Рейсинг Тим, ФИАТ Пунто), който засега изпреварва с 1.3 сек миналогодишния шампион Тихомир Стратиев (Марина Моторспорт, Ситроен С2 R 2 Макс). Особено завързана става надпреварата за титлата в най-малката група, където авансът на лидерите Николай Кортелов/Наско Цонев (Моторспорт, Опел Корса) ще бъде свит до 6 т., след като Спас Видаркински/Венцислав Мирчев (Октан Рейсинг, Ситроен Саксо) най-вероятно ще спечелят сливенския старт.